REKLAM ALANI
Anasayfa » Bursa Köpek Çiftliği » Köpeklerde Secere Nedir

Köpeklerde Secere Nedir

Köpeklerde Secere Nedir

Türkiyede SECERE  diye bilinen Doğru adıyla Şecere olan Soy kütük belgesi

Şecere  doğum belgesine göre düzenleniyor. Secere köpeğin soy ağacını ve irka aıt olduğunu belgileyen resmi bir bielgedir.Bu belgede 4üncü nesle kadar olan tüm ataları (anne ve baba tarafı).

Bir diğer İsmi Ülkemizde Ve Yurt dışında Söylenen ismi PEDİGREE olarakta bilinmektedir.

Türkiye Köpek Irkları Kınoloji Federeasyonu  KİF  tarafından istenilen  ve ırka mahsus olan tüm şartları *(açıklaması aşağıdadır) yerine getiren anne va babadan doğan yavrulara  DOĞUM BELGESİ düzenleniyor.Batındaki yavru sayısı ve muhtemelen kusurlar gözetmeksizin ,hepsine Doğum Delgesi veriliyor.   *şartlar ,ülkeye ve ırkına göre değişmekte,arasında yarışmaya katılmak,psikolojik testinden geçmek,displazi ve patella için röntgen v.s

Tatuaj , resmi kennellerde doğan yavrulara sırasıyla  verilen bir numaradır. Baştaki harf -şube kodu oluyor,rakamlar da bu şubede sırasına göre doğan yavru numarasıdır. Mesela bir labrador köpeği için KİF – LR 0025 tatusu olan bir köpek hakkında ne biliyoruz??

Kınoloji Federasyonu  doğan Labrador Retriever  ırkının  25inci yavru olduğunu bilmekteyiz. Her ırk için ayrı bir liste tutuluyor.

Yavrular doğduktan 6 hafta  sonra, Kınoloji Federasyanu  ,  özel bir komisyon göndererek Batın Kontrolu Raporu düzenleniyor.Yavrular bu işin uzmanları tarafından değerlendirip ,hakkında tespit edilen bilgiler bu belgeye yazılıyor.Bir kopyası kennelde bir kopyası da federasyonda kalıyor.O anda tüm tespit edilen kusurlar veya ırk açısından safkanlığa ait olmayan özellikler not ediliyor.

Bu durumda kusurlu yavru da secereli olabilir ,fakat FCİ kurallarına göre üretim için kullanılamaz ve bu da seceresine önemli dipnot olarak kaydeliyor.

1.anne ve baba (secereli köpek üretim şartları yerine getirmek koşuluyla) çiftleşiyor.2.çiftleşme (belgesiyle beraber) dişinin ait olduğu Kinoloji Federasyonuna teslim ediliyor.3.doğum gerçekleşiyor.(doğan yavru sayisi bildiriliyor)4.yavrular 6 haftalıkken tatuajlar yapılıyor.5.yavrular ,görevli ,birir kişi tarafından değerlendiriliyor-rapora tüm tespit edilen özellikleri yazılır.(varsa da kusurları)6.yavrulara DOĞUM Belgesi düzenleniyor.7. Sahibi yavruyu Doğum Belgesiyle alıp,oturduğu yerde olan Kınoloji Federasyonu kaydedip kendi adına SECERE çıkarttırıyor.

Kisacası Secere köpeğimiz bir irk özelliklerini taşıdığını ıspatlayan bir belgedir.

Secere alarak iş bitmiyor – bu aslında bir başlangıç. Secereli köpek Yetişkin yaşına geldiğinde değerlendirmeye alınıyor ve uzmanlar tarafından ona not veriliyor. Secereli ama vasat veya kusurlu köpeklere üretim hakkı verilmeyip onların üretim için kullanılması engelleniyor. Köpeğinizin Secereli Olarak yavru verebilmesi için junior veya yetişkin klasmanında en az bir hakemden üretim izni alması  için en az yeterli oy alması  gerekmektedir.

Türkiyede secere  dünyanın en iyi Köpek  ırkları federasyonuna FCİ  bağlı olan Köpek Irkları Federasyonundan Alınmaktadır. Yurt dışından geçerli ve diğer ülkelerin tanıdığı bir secere almak istiyorsanız FCİ çatısı altında bulunan federasyondan secere almanız gerekmektedir.

Köpeklerde Secere Nedir

Köpeklerde Secere Nedir

Etiketler:

REKLAM ALANI
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz